قیمت های متناقض حج تمتع صدای اعتراض برخی از متقاضیان این سفر را برانگیخت

۱۲ اسفند ۱۳۹۶ By

در حالی که رییس سازمان حج و زیارت پیش از آغاز ثبت نام در کاروان های حج ٩٧، حداقل و حداکثر هزینه این سفر را ١٢میلیون و ١٠٠ هزار و ١٧ میلیون و ١٠٠ هزار تومان اعلام کرده بود اما در جدول ثبت نامی، حج به قیمت های دیگری فروخته می شود. همین تناقض ها صدای اعتراض برخی از متقاضیان را درآورد و آنها را راهی سازمان حج و زیارت کرد.

هر چند که پیش از این رییس سازمان حج و زیارت در سفر به عربستان با اعلام افزایش عوارض و مالیات ها در آن کشور، برای افزایش هزینه سفر حج اعلام آمادگی کرده بود و نماینده ولی فقیه در امور حج هم در روزهایی که نرخ ارز در داخل روند صعودی داشت این تلنگر را وارد کرده بود که «نرخ حج آینده، با توجه به هزینه ارزی و دیگر هزینههای تمام شده عنوان می شود.

حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسکر در موقعی که هنوز قیمت سفر حج واجب گفته نشده بود، گفته بود که «مردم باید بدانند سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری به هیچ وجه در افزایش نرخ حج دخالتی ندارند و معیار ما قیمت تمام شده است و بر اساس همان هم عمل خواهد شد.

او همچنین تاکید داشت که علت گرانی حج برای متقاضیان به طور شفاف توضیح داده شود و یادآور شده بود: «این عمل به معنای جوسازی علیه کسی نیست، مردم شرایط کشور، وضعیت عربستان و افزایش قیمت برخی اقلام در آن کشور را میدانند و کاملا طبیعی است واقعیتها را درک میکنند، اما تشویش بازار ارز را باید دولت مدیریت نماید تا متوجه زائران حج نشود.

با این حال رییس سازمان حج و زیارت وقتی قیمت حج را که در ٢٣ گروه تنظیم شده اعلام کرد به طور کلی عنوان کرد که این قیمت ها تاثیر پذیرفته از نوع و موقعیت هتل و هواپیما و زمان اعزام زائران است.

محمدی هزینه حج را با کم کردن مبلغی که قرار است یکی از بانک های عامل به صورت مساعده به زائران پرداخت نماید، بی آن که دلیل قضیه این کمک بانکی را مطرح کند، اعلام کرد که مبالغی که در فهرست کاروان های حج لحاظ نشده و دیده نمی شود.
در توضیحات بیانیه سازمان حج و زیارت در واکنش به اعتراض مردم به قیمت بالای حج که متناقض از رقم های اعلام شده قبلی است، آمده: پایین ترین قیمت کاروان های حج سال ۹۷، حدود ١٣ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان و قیمت گرانترین کاروان حج سال آتی، حدود ١٨ میلیون و ٥٠٠ هزار تومان خواهد بود.

هزینه تمام شده برای سفر حج بالاتر از ارقام بالا بوده اما درراستای تامین رفاه حجاج بیت الله الحرام با پیگیری سازمان حج و زیارت و مساعدت بانک ملی ایران، مبلغ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان با عنوان مساعدت بانک به زائرانی که در سال های گذشته در بانک ملی ثبت نام کرده بودند، از سرجمع هزینه های تمام شده کسر و قیمت کاروان های حج به رقم حداقل ۱۲ میلیون و ۱۰۰. و ۱۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد.

در هنگام ثبت نام علاوه بر مبلغ ثبت نام ابتدایی زائران در بانک، سود ودیعه حج ایشان نیز محاسبه می شود و از کل هزینه کاروان کم خواهد شد و زائران تنها هزینه ما به التفاوت را پرداخت می کنند.

برای تامین رفاه زائران اقداماتی چیده شده تا هزینه سفر حج در دو مرحله از زائران وصول شود که بخش اول هزینه ها مبلغ ده میلیون تومان خواهد بود که مبلغ ثبت نام اولیه زائران در بانک و همچنین سود سپرده حج از آن کسر خواهد شد و زائران در این مرحله تنها هزینه ما به التفاوت تا سقف ١٠ میلیون تومان را پرداخت خواهند کرد.

سازمان حج و زیارت پیشتر نیز اطلاعیه مشابهی را، اما بدون اعلام قیمت های واقعی، منتشر کرده بود. این سازمان هنوز علت کمک مالی بانک به این سفر “واجب” که از ارکان آن “استطاعت مالی” نیز است، اعلام نکرده است.